Generation Kopf unten – trzy słowa określające wszystko i wszystkich.
Jeśli jesteś posiadaczem telefonu komórkowego, tableta i innych nowinek technologicznych możesz zostać zaliczony do grupy „nowej” generacji – Generacja głowa w dół”.
Każdy z nas przynajmniej raz dziennie spotyka się z sytuację, w której widzi osoby zapatrzone w swoje telefony, tablety i inny cuda technologiczne. Dziś można śmiało powiedzieć, że to wszystko wręcz wryło się w naszą kulturę, w nasze odbieranie świata.
Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że jeśli czytasz teraz ten artykuł, być może ze swojego smartphon’a, to też jesteś Generation Kopf unten.
Naukowcy dopatrują się w tym jednego, szkodliwego działania na nasze zdrowie. Czy kiedyś zastanawiałaś/zastanawiałeś się ile czasu poświęcasz swojemu telefonowi, a ile czasu realnemu światu, czy chociażby przyjaciołom, z którymi się spotykasz, ale nie w świecie wirtualnym?
Czy czujesz się zależnym od sieci? Czy internet jest Twoją używką, od której nie umiesz się uwolnić?
Skąd się wzięło wyrażenie „Generation Kopf unten” już wiemy. Ale dlaczego o nim mowa, a no dlatego, że to wyrażenie znalazło się w 1 dziesiątce słów roku w języko niemieckim. Gesellschaft für die deutsche Sprache (GfdS) – Towarzystwo języka niemieckiego uznało to słowo jednym z często używanych określeń w roku 2014.
Lista słów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce:
- Lichtgrenze
- schwarze Null
- Götzseidank
- Russlandversteher
- bahnsinnig
- Willkommenskultur
- Social Freezing
- Terror-Tourismus
- Freistoßspray
- Generation Kopf unten
Wyjaśnienie wszystkich z nich znajdziecie na stronie www.gfds.de oraz na www.deutschlernen-blog.de, oczywicie w języku niemieckim 🙂