Genaration Kopf unten

Generation Kopf unten

Generation Kopf unten – trzy słowa określające wszystko i wszystkich.

Jeśli jesteś posiadaczem telefonu komórkowego, tableta i innych nowinek technologicznych możesz zostać zaliczony do grupy „nowej” generacji – Generacja głowa w dół”.

Każdy z nas przynajmniej raz dziennie spotyka się z sytuację, w której widzi osoby zapatrzone w swoje telefony, tablety i inny cuda technologiczne. Dziś można śmiało powiedzieć, że to wszystko wręcz wryło się w naszą kulturę, w nasze odbieranie świata.

Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że jeśli czytasz teraz ten artykuł, być może ze swojego smartphon’a, to też jesteś Generation Kopf unten.

Naukowcy dopatrują się w tym jednego, szkodliwego działania na nasze zdrowie. Czy kiedyś zastanawiałaś/zastanawiałeś się ile czasu poświęcasz swojemu telefonowi, a ile czasu realnemu światu, czy chociażby przyjaciołom, z którymi się spotykasz, ale nie w świecie wirtualnym?

Czy czujesz się zależnym od sieci? Czy internet jest Twoją używką, od której nie umiesz się uwolnić?

Skąd się wzięło wyrażenie „Generation Kopf unten” już wiemy. Ale dlaczego o nim mowa, a no dlatego, że to wyrażenie znalazło się w 1 dziesiątce słów roku w języko niemieckim. Gesellschaft für die deutsche Sprache (GfdS) – Towarzystwo języka niemieckiego uznało to słowo jednym z często używanych określeń w roku 2014.

Lista słów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce:

  1. Lichtgrenze
  2. schwarze Null
  3. Götzseidank
  4. Russlandversteher
  5. bahnsinnig
  6. Willkommenskultur
  7. Social Freezing
  8. Terror-Tourismus
  9. Freistoßspray
  10. Generation Kopf unten

Wyjaśnienie wszystkich z nich znajdziecie na stronie www.gfds.de oraz na www.deutschlernen-blog.de, oczywicie w języku niemieckim 🙂