Schwerpunkt: Wortschatz
Startsteite » Alles » Generation Kopf unten
Genaration Kopf unten

Generation Kopf unten

Generation Kopf unten – trzy słowa określające wszystko i wszystkich.

Jeśli jesteś posiadaczem telefonu komórkowego, tableta i innych nowinek technologicznych możesz zostać zaliczony do grupy „nowej” generacji – Generacja głowa w dół”.

Każdy z nas przynajmniej raz dziennie spotyka się z sytuację, w której widzi osoby zapatrzone w swoje telefony, tablety i inny cuda technologiczne. Dziś można śmiało powiedzieć, że to wszystko wręcz wryło się w naszą kulturę, w nasze odbieranie świata.

Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że jeśli czytasz teraz ten artykuł, być może ze swojego smartphon’a, to też jesteś Generation Kopf unten.

Naukowcy dopatrują się w tym jednego, szkodliwego działania na nasze zdrowie. Czy kiedyś zastanawiałaś/zastanawiałeś się ile czasu poświęcasz swojemu telefonowi, a ile czasu realnemu światu, czy chociażby przyjaciołom, z którymi się spotykasz, ale nie w świecie wirtualnym?

Czy czujesz się zależnym od sieci? Czy internet jest Twoją używką, od której nie umiesz się uwolnić?

Skąd się wzięło wyrażenie „Generation Kopf unten” już wiemy. Ale dlaczego o nim mowa, a no dlatego, że to wyrażenie znalazło się w 1 dziesiątce słów roku w języko niemieckim. Gesellschaft für die deutsche Sprache (GfdS) – Towarzystwo języka niemieckiego uznało to słowo jednym z często używanych określeń w roku 2014.

Lista słów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce:

  1. Lichtgrenze
  2. schwarze Null
  3. Götzseidank
  4. Russlandversteher
  5. bahnsinnig
  6. Willkommenskultur
  7. Social Freezing
  8. Terror-Tourismus
  9. Freistoßspray
  10. Generation Kopf unten

Wyjaśnienie wszystkich z nich znajdziecie na stronie www.gfds.de oraz na www.deutschlernen-blog.de, oczywicie w języku niemieckim 🙂

Über Autor Wierzchowski Damian

Młody nauczyciel, absolwent filologii germańskiej na UWM w Olsztynie. Dzięki tej stronie, dumnie prowadzonej od 2009 roku, pragnę podzielić się z Tobą swoją wiedzą i pasją do języka i kultury niemieckiej. Ein frisch gebackener Deutschlehrer, der Germanistik an der Warmia und Masuren Universität studiert hat. Ich bin sowohl ein Germanist, als auch ein Lehrer von Beruf. Im September fange ich mit dem Referendariat an. Ich wünsche mir viel Spaß dabei :)

Beliebteste Beiträge

Bilderbuch Deutsch – die Seite

Bilderbuch Deutsch – eine Sammlung von Bildern mit der Unterschrift. Bilderbuch Deutsch kannst du auch …